بسیاری از ما بتن را فقط به عنوان چیزی می‌دانیم که می‌توانیم روی آن راه برویم، رانندگی کنیم. یا با آن ستون‌های بتنی و فندانسیون ساختمان‌ها و پل‌ها را بنا کنیم. نه به عنوان ماده‌ای که می‌توانیم روی آن بنشینیم، غذا بخوریم، از آن برای مبلمان اتاق‌های کنفرانس، اداری و حتی میز و نیمکت محوطه های ویلایی از آن استفاده کنیم. به عصر جدید بتن دکوراتیو خوش آمدید! زمانی که با یک میز ناهار خوری، نیمکت، کتابخانه، میز یا صندلی و مبلمان بتنی مواجه می شوید. اغلب طراحان و صنعتگران مبلمان، چوب و سایر متریال مرسوم را کنار می‌گذارند. آن‌ها از بتن برای ساخت قطعات منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند. زیرا حس متمایزی از سبک را به خانه‌ها و مشاغل، در داخل و خارج از خانه را به ارمغان می‌آورد.

برای آن دسته از ما که تازه به مفهوم مبلمان بتنی می پردازیم یا حتی در مورد آن شک داریم، در اینجا نگاهی داریم به چرایی محبوب شدن آن، و اینکه چه کسی آن را می‌سازد، برخی تصورات غلط در مورد مبلمان‌های بتنی و راه‌های متعددی که می توانید از بتن برای ترکیب یا تکمیل دکوراسیون خود از آن استفاده کنید.

تماس با ما

 

نیمکت بتنی

چرا مبلمان‌بتنی را برای محوطه و دکوراسیون خود انتخاب کنیم؟

بتن یکی از قدیمی ترین، قوی ترین و بادوام ترین مصالحی است که بشر تاکنون ساخته است. از آنجا که بصورت مخلوط آماده می گردد و ریخته می شود، تغییرات و پتانسیل‌های طراحی آن تقریباً بی‌نهایت است. از دیگر مشخصه‌های مهم بتن در صنعت المان‌های بتنی دکوراتیو اینست که بتن قابلیت شکل‌دهی به هرنوع قالبی را دارد. بتن ویژگی‌های بسیاری را برای طراحی و تولید مبلمان‌های دکوراتیو ارائه می‌دهد. از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • همه کاره است و می‌توان آن را طوری قالب‌گیری کرد که دارای منحنی‌های نرم، برجسته و در رنگ‌های گرم و آرام‌بخش باشد.
  • برای ظاهری جذاب و امروزی، سازندگان می توانند بتن را در اشکال هندسی جالبی ریخته و با مجموعه ای از رنگ های دلخواه رنگ آمیزی کنند.
  • بتن ظاهری منحصر به فرد ارائه می دهد و امکانات خلاقانه آن بی نهایت است.
  • هر صنعتگر بتن  با ساخت فرم های خاص خود و هم چنین توسعه تکنیک های ریخته گری ( قالب بندی) و استفاده از مواد اختصاصی و روش های رنگ آمیزی خاص،  شخصاً به هنر منحصر بفردی دست می یابد.
  •  بتن همچنین ظاهر و احساس طبیعی می دهد و به خوبی با سایر عناصر طراحی ترکیب می شود.

 

مبلمان بتنی

مبلمان بتنی در دکوراسیون داخلی

یکی از بزرگترین ویژگی‌های بتن توانایی آن در ترکیب یا تکمیل هر سبکی است که قصد ایجاد آن را دارید. بافت بتن می‌تواند از حالت صاف و صیقلی برای طراحی ظریف،تا طبیعی و درشت به‌فرم سنتی و مرسوم متغیر باشد. از آنجا که بتن قابلیت شکل دهی به هرنوع قالب با طرح، قوس،  شکل و رنگی را داراست، کاربردهای فراوانی در تولید المان های دکوراسیون داخلی دارد. از آن جمله می توان به موارد میز و نیمکت بتنی، صندلی بتنی، شلف بتنی، کتابخانه بتنی  و … اشاره نمود .بحث صنعت ساخت قطعات بتنی دکوراتیو ارتباط تنگاتنگی با صنعت قالب سازی دارد. بسته به نوع المان بتنی، انتخاب نوع قالب (سیلیکونی، فلزی، فایبرگلاس، چوبی و …) حائز اهمیت است. هم چنین در صورتی که قطعات در تیراژ بالا تولید شوند، چند بار مصرف بودن قالب پراهمیت است.

گروه صنعتی بتن خلاق با تکیه بر دانش مهندسی در صنعت قالب سازی، دارای کارگاه های مجهز تراشکاری، فرزکاری، ریخته گری می باشد و هم چنین از تکنولوژی پرینتر سه بعدی در تولید قالب های اولیه قطعات بتنی (قالب مستر) بهره می برد. پس از ساخت قالب مورد نظر طرح اولیه مشتری، قطعات بتنی دکوراتیو بصورت پیش ساخته در محیط کارگاه تولید و بعد از عمل آوری به محل پروژه ارسال می گردد. بهره مندی از تکنولوژی جی اف آر سی (GFRC) به جهت استحکام و دوام بالا و هم چنین فرم دهی بهتر و سبک بودن قطعه بتنی،  امروزه در صنعت مبلمان بتنی دکوراتیو بسیار چشم گیر است.

تماس با ما

یکی دیگر از علل محبوبیت مبلمان بتنی این است که در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مختلف قابل تولید است. لذا بر اساس سفارش مشتری قابل انطباق و هماهنگی با سایر المان های محیطی می باشد.

در مقالات آینده قطعات بتنی دکوراتیو و مبلمان بتنی، بصورت پیشرفته تر در مورد نحوه ساخت این نوع المان ها صحبت خواهیم کرد و به سوالات زیر نیز پاسخ خواهیم داد:

  • آیا تکنولوژی ساخت قطعات بتنی یک نوآوری جدید است؟
  • آیا قطعات بتنی دکوراتیو سنگین هستند و جابجایی دشواری دارند؟
  • آیا مبلمان بتنی با بقیه دکوراسیون در تضاد است؟