دال های بتنی ساده سال ها بعنوان کفپوش گاراژها، زیرزمین ها، معابر و مناطق تاسیساتی مورد استفاده قرار گرفته اند. اما بتن امروزه ماده‌ای شناخته می‌شود که قابلیت رنگ آمیزی، حکاکی و صیقل دادن دارد. لذا بعنوان یک کفپوش نهایی خصوصا در فضای داخلی استفاده می‌شود. بتن، اگرچه برای هر خانه مناسب نیست اما می‌توان با کفسازی بتنی برخی از زیباترین و رنگارنگ‌ترین کف‌هایی را که تا به حال دیده‌اید، خلق نمایید.

تماس با ما

کفپوش بتنی (Concrete Flooring) فوق العاده محکم و بادوام و ارزان قیمت است. اگر به درستی نصب و نگهداری شود، می تواند تا سال‌های سال دوام بیاورد و در طراحی‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای بصورت متنوع قابل اجرا هستند. اما باید این موضوع را در نظر داشت که بتن بسیار سرد است و قابلیت جذب رطوبت بالایی دارد.

کفپوش ارملات

قیمت تمام شده کفسازی بتنی چگونه است؟

هزینه اجرا و نصب برای یک کفسازی بتنی می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا گزینه های بسیار زیادی برای رویه نهایی کفپوش بتنی وجود دارد. لذا با توجه باینکه رویه نهایی کف بتنی به چه صورت اجرا شود ، قیمت نهایی دستخوش تغییر می شود. ارزان ترین تا گرانترین نوع کفپوش بتنی را میتوان ، براساس رنگ، طرح، ساب رویه کار و مواردی ازین قبیل دسته بندی نمود. اما با در نظرگرفتن همه این موارد باید دانست که کفپوش های بتنی در مقایسه با سایر کفپوش ها بسیار اقتصادی هستند.

یک کفپوش بتنی که با لایه های محافظتی (مثل سیلر اپوکسی) اجرا شده است می تواند تا سال های سال دوام بیاورد. حتی در کاربردهای صنعتی و تجاری، بتن می تواند در شرایط پرترافیک برای چندین دهه پایدار بماند. در درازمدت، این امر می‌تواند باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه و تلاش شما برای تعویض کفپوش هر چند سال یکبار شود.

بنابراین پارامترهای زیر در قیمت تمام شده کفپوش بتنی موثر است:

متراژ و محل پروژه، کاربری محوطه، رنگ و طرح رویه نهایی کفپوش بتنی، نحوه قالب بندی، اجرای کفپوش بصورت درجا و یا دال پیش ساخته (precast) که در صورت پیش ساخته بودن آیتم حمل و جابه جایی مدنظر قرارگرفته شود، افزودنی های لازم متناسب با نوع کفپوش از جمله الیاف و روان کننده و …

تعمیر و نگهداری کفسازی بتنی به چه صورت است؟

بتن ذاتا بسیار مستحکم است لذا در برابر خراشیدگی بسیار مقاوم می باشد. لذا حفظ ظاهر کفسازی بتنی بسیار آسان است. برای حفظ بهتر سطح، لایه رویه، بسته به میزان تردد، باید هر سه تا نه ماه یکبار آب بندی و واکس زده شود. این هزینه بسیار پایین بوده و کفپوش بتنی را در برابر هرنوع آسیب، حفظ می کند.  مشکل رایج دیگر کفسازی بتنی، ایجاد ترک خوردگی احتمالی است. برای رفع این مشکل نیز استفاده از ملات ترمیمی هم چون گروت، ساب زدن رویه بتن و پولیش مجدد پیشنهاد می شود که در نهایت کف بتنی شما را مثل روز اول درخشان و زیبا جلوه خواهد داد.

کفپوش بتنی

چه طرح‌ها و ایده‌هایی را می توان بر روی کفپوش‌های بتنی پیاده سازی کرد؟

از نظر زیبایی، کفسازی بتنی برای محوطه‌هایی با سبک مدرن و صنعتی مناسب هستند. پیمانکاران کفسازی بتنی تکنیک‌های مختلفی روی بافت و رنگ بتن می‌توانند اعمال کنند. از جمله آن می‌توان موارد ذیل اشاره کرد:

1- overlay (روکش): در این روش یک رویه بسیار نازک از بتن تازه برروی سطح موجود (مثل سنگ) اجرا می شود. این لایه نازک بعد از اجرا پولیش زده شده و رنگی می شود و سطح را بسیار تازه و نو جلوه می دهد.

2- polish (پولیش): با استفاده از ابزار تخصصی مثل ماله پروانه، می توان رویه بتن تازه را کاملا مثل شیشه صیقلی نمود و بعد با اجرای سیلر، کفپوشی بسیار جذاب و براق داشت.

3- acid-stained (اسید استین): هنگامی که لایه سطحی بتن با اسید اجرا می شود ، طی واکنشی که اسید بر روی بتن ایجاد می کند، سطح خال دار رنگی تشکیل می شود که بافتی شبیه سنگ مرمر خواهد داشت.

4- dyed (رنگ آمیزی): یکی دیگر از روش های رنگ آمیزی بتن، رنگرزی یعنی استفاده از ماده رنگی جامد بر روی سطح تمام شده است. برخلاف اسید استین، رنگرزی یک اثر رنگ ثابت ایجاد می کند.

5- stamp concrete (بتن استامپی): ایجاد طرح های متنوعی هم چون طرح سنگ مالون ، سنگ لاشه، طرح آجر و سنگ کوبیک، طرح چوب و طرح تایلی با استفاده از تکنولوژی بتن استامپی با استفاده از قالبهای پلی ارتان مخصوص امکان پذیر است.

6- Geometric divisions (تقسیم بندی هندسی): گاهی اوقات سطوح بتنی با یک سری الگوهای هندسی اجرا و تقسیم بندی می شوند. هر بخش می‌تواند با رنگ و طرحی خاص یک معماری هنرمندانه ای را خلق نماید.

7- steinciled (استینسیل): تکنیک رنگ آمیزی و طرح‌های ترکیبی برروی سطح بتنی

تماس با ما

کفپوش بتنی

جنبه های منفی کفسازی بتنی چیست؟

در این مقاله، قیمت، تعمیر، نگهداری و طرح و رنگ‌هایی که می‌توان با کفپوش‌های بتنی اجرا نمود را بررسی کردیم. اما برای آن که به جمع بندی برسیم که آیا کفپوش بتنی گزینه مناسبی برای شماست یا خیر و امکان تصمیم گیری برای شما وجود داشته باشد، بد نیست به نقاط ضعف کفپوش‌های بتنی نیز بپردازیم.

استحکام و دوام بتن علاوه بر تمامی مزایای قید شده می تواند به عنوان نقطه ضعف باشد. سطح یک کف بتنی بسیار سخت است. افتادن روی بتن سبب آسیب می شود و ممکن است به افراد آسیب جدی وارد کند. اقلامی که روی این سطوح می افتند نیز احتمالا خرد می‌شوند یا ترک خواهند خورد. به همین دلیل است که کفپوش‌های بتنی برای مکان هایی که کودکان یا افراد مسن از آن استفاده می‌کنند یا در آشپزخانه‌هایی که احتمال سقوط ظروف وجود دارد توصیه نمی‌شود. از طرفی سختی بتن سبب می‌شود که نشستن طولانی مدت روی آن ناخوشایند باشد.

کفسازی بتنی

هنگامی که بتن بشدت صیقل خورده باشد یا زمانی که با یک لایه براق اجرا شده باشد می تواند بسیار لغزنده باشد، خصوصا اگر خیس باشد. حمام، آشپزخانه و یا ورودی ها بشدت در معرض این موضوع هستند. یکی دیگر از اشکالات بتن این است که ارزش عایقی کمی دارد. به این معنا که در زمستان کاملا سرد خواهد بود مگر اینکه با سیستم گرمایش از کف اجرا شده باشد.  سردی ذاتی بتن را می‌توان تا حدودی با استفاده از موکت و قالیچه جبران نمود.

اگر بتن روی هر دوسطح بالا و پایین به خوبی آب‌بندی نشود، هنگام اجرا روی خاک به‌راحتی جذب رطوبت می‌کند. دمای خنک بتن هم چنین می تواند سبب متراکم شدن رطوبت در شرایط مرطوب شود. اگر مایع بتواند به منافذ یک کف بتنی راه پیدا کند، منجر به رشد کپک و قارچ می شود.

گروه صنعتی بتن خلاق

گروه صنعتی بتن خلاق به عنوان تولید کننده کلیه مصالح کفپوش‌های بتنی و افزودنی های بتنی همواره یکی از پیشگامان عرصه صنعت کفسازی و کفپوش های بتنی می باشد. در صورت نیاز می توانید کاتولوگ مجموعه بتن خلاق را ورق بزنید و کفپوش ایده آل خود را برای محوطه مسکونی، تجاری، باغی ویلایی، صنعتی، معابر شهری و …. انتخاب کنید. همچنین این شرکت آماده اجرای رایگان نمونه کفپوش‌های بتنی برای کارفرمایان عزیز در سراسر کشور است و از سراسر کشور نماینده فعال می‌پذیرد. امید است با تلاش فراوان همواره رضایت کارفرمایان حاصل گردد.

تماس با ما