از جمله مواد مورد استفاده مهم در بتن استامپی (بتن دکوراتیو) ریلیز (رهاکننده قالب) است. ریلیز، جداکننده قالب از سطح بتن تازه طرح داده شده می باشد. این ماده یک مانع رطوبتی بین ابزار مهرزنی بتن (قالب استامپ) و بتن تازه ایجاد می کند که سبب تسهیل در آزادشدن قالب بتن استامپی می شود. پس از بتن ریزی و استفاده از پودر سخت کننده رنگی (هاردنر) و هم چنین عملیات ماله کشی سطح بتن (توسط ماله تلسکوپی) و قبل از انجام عملیات قالب زنی (مهر استامپ)، پودر رهاساز قالب ( ریلیز) را استفاده  می نماییم.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

 

در این مقاله گروه صنعتی بتن خلاق شما را با عنوان رها ساز (ریلیز) ، مزایا و ویژگی ها و کاربرد آن ها آشنا می سازد.

انواع رهاساز (ریلیز) بتن استامپی:

ریلیز مایع

الف: ریلیز مایع

همان طور که از نام این نوع رهاساز پیداست، این نوع ریلیز بصورت یک مایع شفاف بی رنگ است. درصورتی که تمایل به رنگدار کردن ریلیز دارید باید به ریلیز مایع کمی پیگمنت رنگی اضافه نمایید و یا پس از اجرای کامل بتن استامپی، از سیلر رنگی استفاده نمایید.

ویژگی های ریلیز مایع:

ریلیز مایع در ابتدا برای مهرزنی (استامپ) در داخل خانه ها طراحی شد. زیرا اولین و بارزترین مشخصه ریلیز مایع تمیز بودن آن است. رهاکننده مایع عمدتا در مرحله شستشو کار را برای پیمانکار آسان می نماید زیرا به خودی خود تبخیر می شود و عملا مرحله شستشو در اجرای بتن دکوراتیو حذف می شود. این درحالی است که زمان استفاده از ریلیز پودری لازم است، پودرهای ریلیز شسته شوند.

از دیگر مزایای رهاساز مایع، قابل رویت بودن نتیجه کار در زمان استفاده آن توسط پیمانکار می باشد. این مزیت سبب کنترل بیشتر پیمانکار بر روی نتیجه پروژه می شود. پیمانکار می تواند بلافاصله بافت تازه مهر شده (استامپ) را بر روی کار ببینید و در صورت لزوم ترمیم یا اصلاح نماید. لازم بذکر است که استفاده از ریلیز مایع گرانتر از ریلیز پودری می باشد.

پودر ریلیز مایع

شرایط استفاده از ریلیز مایع:

رهاساز مایع برای استفاده در فضاهای محدود و پروژه های داخلی و مناطق حساس محیط زیستی کاربرد دارند. از آن جمله به داخل منازل، اطراف استخرها، محوطه های داخلی می توان اشاره نمود.

عوامل محیطی نقش بسزایی در انتخاب نوع ریلیز ایفا می کند. از جمله این عوامل آب و هوای محیط کاری می باشد. استفاده از ریلیز مایع در رطوبت بالا و هم چنین آب و هوای سرد و مرطوب توصیه نمی شود. در استفاده از این نوع رهاکننده همه چیز به سطح رطوبت بتن بستگی دارد. سطح بتن باید خشک تر از حد معمول باشد تا ریلیز مایع بهتر نتیجه دهد. بنابراین این رهاساز ، در آّب و هوای گرم و خشک کارآیی بهتری دارد. میزان شیب سطح کار در انتخاب نوع ریلیز حائز اهمیت است. با توجه به اینکه مایع ذاتا لغزنده است، استفاده از این نوع ریلیز، در سطوح شیب دار توصیه نمی شود زیرا سبب ایجاد رگه در سطح بتن می گردد. بنابراین در سطوح مسطح ریلیز مایع کاربردی تر خواهد بود.

 

تماس با ما

نحوه استفاده از ریلیز مایع:

در هنگام استفاده از رهاساز مایع از یک سمپاش برای پوشش دادن سطح بتن استفاده نمایید. نکته قابل توجه این است که کل سطح بتن را به یکباره پوشش ندهید زیرا سبب تبخیر آن می شود. اسپری نمودن باید درست جلوتر از ناحیه ای که در حال مهرزنی هستیم، صورت پذیرد.

زمان استامپ در این نوع رهاساز، بسیار مهم است. اگر در زمان اسپری نمودن رهاساز بتن خیلی مرطوب باشد، بتن به سطح قالب می چسبد. مقدار استفاده از ریلیز مایع نیز بسیار مهم است. اگر مقدار زیادی از این ریلیز استفاده شود، زمان تبخیر آن طولانی می شود و ممکن است شما نتوانید در همان روز مرحله استامپی (مهرزنی) را انجام دهید.

 

ریلیز پودری

ب: ریلیز پودری

پودر ریلیز، از سیمان، رنگدانه اکسید آهن (برای رنگدهی) و ماده دفع کننده رطوبت (پارافین) تشکیل شده است که از چسبیدن بتن به قالب استامپ جلوگیری می نماید. این پودرها قوام پودر بچه را دارند که به آنها اجازه می دهد در برابر بتن خیس و مهرهای لاستیکی (قالب بتن) مقاومت کنند. پودرهای ریلیز غالبا رنگی هستند اما می‌توانند سفید هم باشند که بعد از شستشو، هیچ رنگی از خود باقی نمی‌گذارند.

 

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید!

ویژگی های پودر ریلیز:

این نوع رهاساز ذاتا رنگی هستند. بنابراین با فلسفه بتن دکوراتیو که زیبایی و تنوع در طرح و رنگ است هم خوانی دارد. این نوع رهاساز هیچ نوع محدودیت رنگی ندارد و باعث جلب رضایت مشتری با انواع سلایق می شود. از دیگر مزایای پودر ریلیز، دادن سایه روشن های طبیعی و نزدیک به ذهن و الگویی واقعی و البته قدیمی (پتینه) به کل سطح کار می باشد. رنگدانه های تیره ریلیز، به زیبایی در فرورفتگی های طرح باقی می ماند و آن ها را عمیق تر نشان می دهد که سبب برجسته سازی و زیبایی کار می شود.

از دیگر ویژگی های ریلیز پودری آن است که بسته به میزان شستشو، کمرنگ و پر رنگ بودن پتینه سطح کار قابل کنترل است. استفاده از دو لایه یا چند لایه رهاساز پودر روی هم قبل از استامپ کردن، انواع احتمالات را برای ایجاد جلوه هایی از رنگ طبیعی سنگ بوجود می آورد.

 

پودر ریلیز در بتن دکوراتیو

شرایط استفاده از ریلیز پودری:

استفاده از پودر ریلیز، در اکثر محیط و شرایط آب و هوایی قابلیت اجرا دارد خصوصا در محیط های بیرونی. محدودیت استفاده از این نوع رهاساز، بسیار کم است و در تمامی شرایطی که استفاده از رهاساز مایع مقدور نمی باشد، رهاساز پودری گزینه مناسبی می باشد.

بزرگترین نقطه ضعف پودر ریلیز، انتشار آن در محیط اطراف کار و شستشو آن است. البته که استفاده از رهاکننده پودری نیز تحت تاثیر مکان و آب و هوای محیط می باشد. برای مثال اگر در محیطی کار شود که وزش باد در آن زیاد است این نوع رهاکننده بدلیل انتشار آن در هوا (ایجاد گرد و غبار) توصیه نمی شود.

 

تماس با ما

نحوه استفاده از ریلیز پودری:

برای استفاده از این نوع رهاکننده توصیه می شود که قبل از استفاده آن را با دست الک نمایید تا اگر در آن توده ای وجود دارد از بین برود و ریلیز یک دست و نرم شود. بدلیل پخش این نوع ریلیز در هوا بصورت گرد و غبار، توصیه می شود حتما در هنگام کار با آن از ماسک و دستکش استفاده شود. پودر را در یک منطقه یکنواخت پخش کنید و فورا مهر (استامپ) نمایید. پودر باید به بازوی بغل پرتاب شود (مانند پرش یک سنگ بر روی آب). اما برای نتیجه بهتر می توان از برس های سنگ تراشی استفاده نمود. زیرا پودر مانند رنگ بر روی این نوع قلم مو می چسبد و فقط روی بتن شناور خواهد شد.

علاوه براین استفاده از این برس ها سبب پخش یکنواخت ریلیز روی کار می شود و از انباشتگی در یک ناحیه جلوگیری می نماید. پودر را برای دو یا سه روز پس از مهر زدن بر روی سطح بتن باقی بگذارید تا رنگ بخوبی به خورد سطح بتن برود و سپس آن را شستشو دهید. گروه صنعتی بتن خلاق از تولیدکنندگان مصالح بتن دکوراتیو است و اولین تولید کننده ریلیز مایع در کشور است. جهت خرید و هرگونه مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.